Malinois kennel
Hodowla Owczarków Belgijskich Malinois

O rasie

Charakter:

Owczarki Belgijskie to wyjątkowe psy dla wyjątkowych ludzi..

Idealne dla ludzi aktywnych, lubiących ruch na świeżym powietrzu oraz zrównoważonych psychicznie i konsekwentnych.

Życie z Malinois wymaga ciągłego realizowania trzech podstawowych zasad (kolejność dowolna):

dużej dawki ruchu – szczęśliwy belg to zmęczony belg! Warto o tym pamiętać, gdyż niezapewnienie im ruchu potrafi być brzemienne w skutkach. Znudzone i niezmęczone Maliniaki mają tendencje do znajdywania sobie zajęć nie zawsze zgodnych z oczekiwaniami właściciela…bawią się w stolarzy, ogrodników, śmieciarzy, pokojówki….

pracy – Owczarki Belgijskie szczególnie potrzebuje wyzwań i ciągłej pracy. Z tego powodu sprawdzają się w służbach mundurowych (na przykład straży celnej, ratownictwie, brygadach antyterrorystycznych) a w rękach cywilnych osiągają lokatowe miejsca w sportach takich jak PT, Obedience, IPO, Mondioring, Ring, Campagne, Flyball, Frisbee, taniec z psem i wiele innych.

kontaktu z człowiekiem – belgi nie są psami, których rozwój można pozostawić samym sobie. Są to psy wrażliwe i bardzo mocno oddane swojemu przewodnikowi. Potrzebują cierpliwego i konsekwentnego prowadzenia. Jako zwierzęta stadne, poszukują aktywnego kontaktu z człowiekiem.

Należy pamiętać, że Malinois, które można oglądać na zawodach, filmach, stronach internetowych to psy już ułożone i wyszkolone!

Prawdą jest, że mają w sobie ogromny potencjał i że przeciętnego Maliniaka można fantastycznie wyszkolić, żaden jednak pies nie rodzi się z cudownymi umiejętnościami!

Co więcej, znudzony i sfrustrowany pies potrafi stać się nerwowy, niestabilny psychicznie a nawet agresywny!

Innymi kluczowymi pojęciami w kształtowaniu charakteru malinois są:

– socjalizacja – czyli zapoznanie psa ze wszystkimi możliwymi sytuacjami (komunikacja miejska, zatłoczone miejsca, hałasy, dziwne przedmioty itp.). Należy również od szczeniaka zapewnić mu możliwość spotykania się z dziećmi.

– terytorializm – Maliniaki cechuje silny instynkt terytorialny, potrafią spontanicznie bronić domu i właściciela. Należy jednak pamiętać, iż przy swojej pobudliwości, niekontrolowany (niewychowany i nie szkolony) malinois może być niebezpieczny dla otoczenia.

Wzorzec rasy:

Wrzorzec rasy jest ogólnodostępny. Ponieważ istnieją różne interpretacje, polecam zapoznanie się z poniższym:

WZORZEC